Германија бара крај на трговската војна со САД

Facebook
Twitter
Email
Print

Германскиот министер за економија Петер Алтмаер денеска изјави дека Германија бара да се стави крај на трговскиот спор со САД.

 

Според Алтмаер, комесарката за трговија на Европската Унија Сесилија Малстром и американскиот секретар за трговија Вилбур Рос ќе се сретнат во Париз во текот на неделава, на маргините на самитот на организацијата за Економска соработка и развој, и ќе разговараат за трговскиот спор кој изби откако американскиот претседател Доналд Трамп воведе царини за увоз на челик и алуминиум.

 

„Мораме да избегнеме повисоки давачки“, изјави Алтмаер.

 

Трамп воведе давачки од 25 проценти за увозот на челик и 10 проценти за увозот на алуминиум во САД, потег на кој ЕУ жестоко се спротиставува.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи