Прилепчаните Мартин и Борјан Јованоски 1-во и 2-ро место на меѓународниот параглајдинг натпревар на Попова Шапка

Викендов на Попова Шапка од 24 до 27 мај се одржа меѓународниот параглајдинг натпревар во прелети поддржан од воздухопловната федерација на Македонија и Светската воздухопловна федерација. Организатор на настанот беше параглајдинг клубот „Љуботен“ од Тетово.

 

Во конкуренција од 40-тина пилоти од Бугарија, Косово, Грција, Македонија, Словенија, Германија и Турција браќата Мартин и Борјан Јованоски без конкуренција го освоија 1 и 2 место. Со тоа се докажува дека параглајдинг клубот Делта од Прилеп  е водечки клуб во овој спорт кај нас.

 

Третото место го освои Дарко Станкоски од „Аквила“, Велес.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи