Дали знаете колку минути трае најкраткиот меѓународен лет?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Авио-линијата на „Аруба ерлајнс“ ги поврзува карипскиот остров Аруба и градот Пунто Фихо на северот од Венецуела. Овој лет трае само 8 минути и веќе е прогласен за најкраток во меѓународниот сообраќај.

 

“Аруба ерлајнс” за оваа кратка линија го избра авионот „Бомбардиер ЦРЈ200“, а најевтината карта чини околу 200 долари.

 

Пред повеќе од една година, беше згасната досегашната најкратка авио-линија, помеѓу Алтернхајн во Швајцарија и Фридрихшафен во јужна Германија поради слаб интерес од патниците.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи