Владата го објави писмото испратено до Вселенскиот Патријарх

Facebook
Twitter
Email
Print

На инсистирање на јавноста, Владата на РМ одлучи да го објави писмото што го испрати до Вселенскиот патријарх Вартоломеј со бварање да се разгледа промена на статусот на Македонската православна црква со цел да се обезбеди членство во заедницата на православни цркви.

 

Во писмото Заев, меѓу другото,  вели дека го проследил и писмото од архиереите на МПЦ-ОА.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи