Мас-Димитров: Германија „апсолутно подготвена да помогне“

Facebook
Twitter
Email
Print

Министерот за надворешни работи на СР Германија Хајко Мас најави силна поддршка за Македонија и лобирање кај останатите земји членки на ЕУ за одредување датум за почеток на преговори.

 

„Апсолутно сме подготвени да помогнеме. Денеска телефонски разговарав со мојот холандски колега, а следната недела ќе се одржат германско-француски владини консултации. Но и ние и досега имавме разговори со француските колеги. Знаеме дека таму има задршки“ изјави Мас.

 

Мас, го поздрави постигнатиот договор со Грција за името и изрази надеж дека во иднина и одлуките кои ќе бидат во однос на НАТО и ЕУ ќе бидат јасен сигнал за граѓаните на Мaкедонија.

 

„Се надевам дека во вашата земја ова решение ќе биде добро примено од граѓаните. Ние ќе продолжиме и понатаму да го поддржуваме тој процес“, изјави Мас на заедничката прес-конференција во Берлин со министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров.

 

Посочи дека ова прашање е одлучувачко за европските и за германските интереси.

 

„Во Македонија изминатите години има импресивен процес на реформи и кој, исто така, сега покажува резултати во самата земја и заслужува да добие признание од целата Европска унија. Затоа ве поддржуваме да покажувате решителност и понатаму и да ги остварите потребните реформи“, рече Мас.

 

Германскиот министер порача дека добивањето датум не мора да оди во пакет со Албанија, за која има далеку поголеми задршки не само во Париз, туку и во Берлин.

 

„Македонија не може да биде колатерална штета, доколку во ЕУ нема подготвеност да и се даде датум за почеток на преговори на Албанија“ истакна Мас.

 

Димитров изрази благодарност на Германија за поддршката, порачувајќи дека тоа е земја во која што Македонија гледа столб на Европа, базирана на принципи, каде што владее меѓународното право и правила.

 

„Македонија живее историски денови, недели и месеци. На добар пат сме да затвориме еден спор, којшто беше како камен и ни’ го отежнуваше прогресот, и не’ заклучи во чекалната каде што поминавме доста многу години. Македонија е земја кандидат за членство во ЕУ од 2005 год. Оваа година добивме 9-та препорака од Европската комисија дека сме спремни да започнеме (н.з. со преговорите). Ова чекање создаде и кризи, меѓутоа, како што велат „никогаш немој да пропушташ добра криза“, научивме и добри лекции“ изјави Димитров.

 

За време на посетата, Димитров се сретна и со државниот министер за Европа, Михаел Рот, советникот за надворешна политика на германската канцеларка, Јан Хекер и пратеникот и претседател на пратеничката група за ЈИЕ, Јосип Јуратовиќ.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи