ССК: Пред да бидат казнети, фирмите да може да ги поправат нерегуларностите

Facebook
Twitter
Email
Print

Сојузот на стопански комори на Македонија бара да се воспостави систем на работа на инспекциските служби со кој ќе им се даде простор на компаниите да ги поправат утврдените нерегуларности, а не веднаш да бидат казнувани.

 

Според ССК, потребно е да се промени перцепцијата за инспекциските служби и компаниите да не стравуваат дека ќе бидат санкционирани кога ќе дојдат инспектори во контрола.

 

„Не се противиме на контролите, но тие не треба да прават само за да се најдат нерегуларности кај компаниите. И ние како компании и инспекциските служби треба да бидеме фокусирани кон тоа доколку се најде одредена нерегуларност, да се даде можност таа да се исправи без притоа компаниите да трпат штети“, истакна денеска на прес-конференција потпретседателот на Комората Александар Милошевски, додавајќи дека неиздавањето на фискална сметка не може да се смета за ненамерна грешка на компаниите.

 

Анализите на ССК за минатата година покажуваат дека најголем проблем при инспекциите е инсистирањето од страна на инспекторите да се најдат нерегуларности во работењето на компаниите.

 

Најпосетени од инспекторите се микро, малите и средните претпријатија, а најмногу инспекции се извршени во туризмот и угостителството, текстилната индустрија и градежништвото. Најмалку контроли има во ИКТ секторот. Најчесто контроли прават инспекторите на УЈП, Трудовиот и Пазарниот инспекторат.

 

Од ССК бараат да бидат вклучени и во изготвувањето на Законот за инспекциски надзор.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи