Македонија во група со Шпанија и Хрватска во Минхен на СП во ракомет

Ракометната репрезентација на Македонија денеска ги доби ривалите од групата на Светското првенство што во јануари следната година ќе се оджува во Германија и во Данска. Македонските ракометари ќе играат во групата Б во Минхен, задено со европскиот првак Шпанија, Хрватска, Исланд, Брунеи и Јапонија.

Во А групата во Хамбург ќе играат: Франција (светски првак), Русија, Германија (ко-домаќин), Србија, Бразил и Јужна Кореја.
Дуелите од Ц групата ќе се играат во Хернинг, а составот е: Данска (ко-домаќин), Норвешка, Австрија, Тунис, Чиле и Саудиска Арабија.
Д групата ја сочинуваат: Шведска, Унгарија, Катар, Аргентина, Египет и Ангола, а натпреварите ќе се играат во Копенхаген.

 

 

Светското првенство на програмата е од 9 до 27 јануари,  а натпреварите ќе се играат во Берлин, Минхен, Копенхаген и Хернинг. Финалниот натпревар е закажан за во Хернинг.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи