Франција до последен миг ќе тактизира дали ќе ја блокира Македонија кон ЕУ и НАТО

Facebook
Twitter
Email
Print

Францускиот претседателот Емануел Макрон ќе го соопшти конечниот став дали Франција ќе го блокира пристапувањето на Македонија во ЕУ и во НАТО до крајот на наредната недела, на состанокот на шефовите на држави и владите на земјите членки на Унијата во Брисел.

 

Државниот секретар на САД Мајк Помпео вчера побара од францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив ле Дриан да ја поддржи поканата од НАТО за приклучување на Македонија, како и за отворање претпристапни преговори за членство во ЕУ.

 

Инаку, Франција остана најтврдо на ставот против брзо проширување на ЕУ, откако другите држави од оваа група ја поддржаа интеграцијата на Македонија по договорот за името со Грција.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи