Заев: Посетите од нашите искрени пријатели се мотивација за нашата држава

Facebook
Twitter
Email
Print

Премиерот Зоран Заев на денешната средба со американскиот секретар за одбана, Џејмс Матис се заблагодари за поддршката од САД за нашата држава и изјави дека Македонија нема алтернатива освен членство во ЕУ и НАТО.

 

„Поддршката од САД е секогаш тука и тоа е охрабрување. Посетите од нашите искрени пријатели се мотивација за нашата држава. Значаен е интересот што Матис го искажа за домашните прашања. Водиме политики за обезбедување на политички фактори за ова прашање. Почестени сме од вашата посета што САД ја дава во континуитет. За Република Македонија нема друга алтернатива освен интеграција во ЕУ и НАТО“, истакна Заев.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи