ВИДЕО – СДСМ : На 30-ти септември гласаме ЗА безбедна, развиена и европска Македонија

Македонија заслужува европска иднина. Прилеп заслужува европска иднина. На 30-ти септември избираме да одиме напред, кон подобра иднина, преку членство во НАТО и ЕУ. Рекоа на денешната прес конференција од ОО СДСМ Прилеп.

 

 

Прес конференцијата ја пренесуваме во целост.

 

 

„На 30-ти септември, секој глас ЗА носи повеќе странски инвестиции и повеќе приходи за сите граѓани. На 30-ти септември, секој глас ЗА носи повисоки плати и нови работни места.

 

Со вашиот глас ЗА, на 30-ти септември, овозможуваме зголемување на европските фондови за Македонија.

 

Тоа се повеќе пари за земјоделието, за спортот, за инфраструктурата, за патишта, мостови, железници, училишта, градинки.

 

На 30-ти септември заедно го запираме трендот на иселувањето. Младите нема да ја бараат Европа надвор од границите. Европа ќе стане наш дом, а европските стандарди наше секојдневие тука во Прилеп, во Македонија.

 

Во Бугарија просечната плата порасна дупло по влезот во ЕУ и НАТО, а невработеноста се намали на 5%.

 

Во Романија просечната плата порасна за 400%, а невработеноста се намали на 4%.

 

Во Хрватска вработеноста кај младите се зголеми од 26% на 43%.

 

Еве ја сега и нашата шанса. Имаме историска можност да станеме дел од европското семејство. Да станеме рамноправни со најсилните земји во светот.

 

Затоа, сега е времето да се обединиме, да се издигнеме над сите партиски, лични и други интереси.

 

На 30-ти септември гласаме ЗА безбедна, развиена и европска Македонија“, велат од ОО СДСМ Прилеп.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи