Меѓународна младинска конференција „Европски вредности за иднината на југоисточните европски земји“

Младински Сојуз–Крушево, во соработка со Фондација Фридрих Еберт, канцеларијата Скопје, како  и поддршка од Пактот за стабилност на Југоисточна Европа преку Германска амбасада Скопје, програмата ЦИВИКА Мобилитас и Агенција за млади и спорт, организира Меѓународна младинска конференција “Европски вредности за иднината на југоисточните европски земји”. Конференцијата ќе се одржи од 27-ми септември до 1-ви октомври 2018 година, по 16-ти пат традиционално во Крушево, со свечено отварање на 27-ми септември во 18.00 часот.

 

На конференцијата ќе присуствуваат педесет и осум (58) активни младински лидери од 16 земји (Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Хрватска, Франција, Грција, Германија, Косово, Црна Гора, Италија, Полска, Романија, Србија, Словенија и Турција) кои ќе дискутираат во Крушево за тоа како младите лидери можат да го поддржат процесот на Евроатланска интеграција на регионот. Конференцијата ќе резултира со препораки и предлози за промоција на Европските вредности, насочени кон лидерите и младите луѓе од регионот.

 

Говорниците на конференцијата се: Никола Димитров, Министер за надворешни работи на Република Македонија; Ранко Остојич, поранешен Министер за внатрешни работи на Република Хрватска; Мерсиха Смаилович, активист за човекови права; Дејан Јович, професор по политички науки во Загреб и многу други интернационални, регионални и локални гости.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи