Отворен најдолгиот мост преку море во светот: Погледнете како изгледа кинеското градежно чудо

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Кинескиот претседател Си Џинпинг и официјално го отвори најголемиот мост преку море во светот, проект кој го поврзува Хонг Конг, Макао и континентална Кина.

 

Мостот е долг 55 километри, а се менува со подморски тунел.

 

Мостот за сообраќај ќе биде отворен во среда, а неговата градба чинеше околу 20 милјарди долари.

 

 

Мостот ќе поврзе дури 11 градови, на подрачјето на кое живеат 68 милони луѓе. Ќе се скрати патот меѓу два града од 3 часа на 30 минути. Мостот е изграден така што може да издржи земјотрес со магнитуда од 8 степени според Рихтер, а во него се вградени 400,000 тони челик.

 

Изградбата на мостот почна во 2009 година, а ја одбележа пречекорување на рокови, пробивање на буџетот, обвинувања за корупција и загинување на работници.

 

Властите очекуваат ова градежно чудо да ја поттикне трговијата благодарение на приближувањето на двата брега.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи