Најмалку 12 луѓе загинаа во вооружен напад во Калифорнија

Facebook
Twitter
Email
Print

Најмалку 12 лица, меѓу кои и заменик на шерифот, се убиени во пукањето во барот во Калифорнија, соопштија локалните власти, истакнувајќи дека напаѓачот е мртов.

 

Полициски претставници објавија дека телото на напаѓачот е во барот, но не открија повеќе детали. Неговиот идентитет засега не е познат, ниту кои се мотивите за нападот.

 

Во кантри барот „Бордерлајн“ во моментот на нападот имало стотина луѓе, а пукањето траело и кога дошла полицијата. Напаѓачот испукал десетици куршуми со полуавтоматско оружје и полицијата верува дека потоа се самоубил. Властите кажаа дека има и најмалку десет повредени.

 

„Бев на подиумот кога слушнав истрели. Настана огромна паника и луѓето паѓаа едни врз други“, кажа еден од присутните гости.

 

За сега е познато дека непознат маж синоќа во бар во местото Таузенд Оукс, на околу 60 километри западно од Лос Анџелес и со околу 130.000 жители, прво испукал неколку куршуми, потоа фрлил димни бомби, па продолжил да пука.

 

На сајтот на барот за среда вечер е најавена студентска вечер и часови по кантри танц. Сведоци изјавиле дека во барот повеќето биле студенти, дека ситуацијата била хаотична и оти луѓето почнале да скокаат од прозорци.

 

Властите ги повикаа граѓаните да ја избегнуваат областа.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи