Над 7.000 британски семејства имаат црно-бел телевизор

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Во Велика Британија повеќе од 7.000 семејства сѐ уште гледаат телевизија на црно-бел телевизор, иако веќе 60-ина години ТВ-програмите се во боја, пишува Би-Би-Си.

 

Вториот канал на Би-би-си во 1967 година беше првиот што почна со редовна програма во боја, и тоа со Турнирот на Вимблдон.

 

На почетокот на овој век имало околу 212.000 Британци сопственици на црно-бели телевизори, а во 2018. – 7.161 лице. Инаку, тие имаат три пати помала претплата од само 50,5 фунти, додека редовната е 150,50 фунти.

 

Црно-белите телевизори одамна ги нема во редовна продажба, но можат да се купат на старо или на интернет.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи