Усвоен моделот за реформа на УБК – ќе се оддели од МВР

Facebook
Twitter
Email
Print

Владата го разгледа и усвои предлог-моделот за реформа на безбедносно-разузнавачкиот систем, со план за негово воспоставување, соопшти владината прес-служба. Со новиот модел, УБК се одделува од МВР.

 

„Владата на Република Македонија го разгледа и усвои Предлог моделот за реформа на безбедносно-разузнавачкиот систем во Република Македонија, со план за негово воспоставување. На седницата Владата на РМ го задолжи Министерството за внатрешни работи во соработка со надлежните органи на државната управа и други институции да ги координира сите активности кои произлегуваат од реформата на безбедносно-разузнавачкиот систем во Република Македонија“, информираа од Владата.

 

Ова значи дека УБК отсега ќе функционира како посебно и независно тело, надвор од МВР, но под ингеренции на Владата. Според усвоениот план, тајната полиција ќе се претвори во разузнавачка и контраразузнавачка служба, ќе има превентивна, а не репресивна функција со јасна поделба на овластувањата, автономија во истраги и целосна деполитизација.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи