Задолжителна исплата на К-15 до крајот на годинава – работниците ќе добијат од 9.665 до 14.190 денари

Facebook
Twitter
Email
Print

До крајот на годината вработените во приватниот сектор треба да добијат регрес за годишен одмор.

 

Најмалку 9.665, а најмногу 14.190 денари треба да легнат на сметките на вработените во приватниот сектор до крајот на годината. Тоа е сумата во чии рамки се движи регресот за годишен одмор, односно К-15. Износот треба да биде најмалку 40% од просечната нето плата или најмногу 40% од просечната бруто плата.

 

Работникот треба да работи најмалку 6 месеци кај ист работодавец за да го исполни условот за регрес.

 

Вработените во јавниот сектор најверојатно и годинава ќе останат без К-15 зашто тој не е пропишан со нивниот Колективен договор кој е од 2010 година.

 

Законската обврска за исплата на регрес за одмор беше укината во 2005-та и по девет години, со последните измени на Општиот колективен договор за приватниот сектор, повторно се воведе во 2014-та.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи