Македонија е најзагадена земја во Европа

Facebook
Twitter
Email
Print

Македонија е рангирана за најзагадена земја во Европа со загадување десет пати повеќе од дозволеното, покажа извештајот на Европската агенција за животна средина, објави „Еуроњуз“.

 

„Густиот сообраќај и употребата на печки на дрва и фосилни горива за греење предизвикуваат зголемување на загадувањето на воздухот и сè повеќе луѓе бараат лекарска помош“, објави „Еуроњуз“.

 

Македонската влада си постави амбициозна цел да се подобри квалитетот на воздухот за 50 отсто во наредните две годни, наваедува Еуроњуз.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи