Македонија е најзагадена земја во Европа

Македонија е рангирана за најзагадена земја во Европа со загадување десет пати повеќе од дозволеното, покажа извештајот на Европската агенција за животна средина, објави „Еуроњуз“.

 

„Густиот сообраќај и употребата на печки на дрва и фосилни горива за греење предизвикуваат зголемување на загадувањето на воздухот и сè повеќе луѓе бараат лекарска помош“, објави „Еуроњуз“.

 

Македонската влада си постави амбициозна цел да се подобри квалитетот на воздухот за 50 отсто во наредните две годни, наваедува Еуроњуз.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.