ВИДЕО: Кањо кристалес – најубавата река во светот

Реката Кањо кристалес, единствена во светот се наоѓа во Колумбија. Посебна е по тоа што тече во разни бои, може да се види жолта, зелена, сина, црна и најмногу црвена, а сето тоа го произведува алга која живее на дното  (Macarenia clavigera).

 

Интересно е што поголем дел од годината, оваа река воопшто не се разликува од било која друга река на светот.

Меѓутоа во еден краток период секоја година, кога ќе се измешаат дождовата и сушната сезона, таа како да оживува и експлодира во пет бои.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи