Критична Маса 54 – Велосипедска патека сум дете, не ме знаеш ти, од Прилеп си!

Прилеп и понатаму останува единствен поголем град во Македонија кој нема ниту сообраќаен знак за вело – патека, а не пак функционална велосипедска патека.

 

Тажна е сликата кога се асфалтираат и реконструираат улиците низ градот, а притоа пешаците и велосипедистите се комплетно заборавени.

 

Прилеп е град со 0 км велосипедски патеки и тоа е поразителен факт, за чија промена за жал никој нема слух.

 

Во светот се прават велосипедски патеки од рециклирани материјали, соларни велосипедски патеки, вело- патеки кој ја апсорбираат дневната светлина и светат преку ноќ, кај нас се уште е проблем да се намести обичен сообраќаен знак за велосипедска патека.

 

Прилепчани сакаат да се движат низ градот на велосипед, и во лето и во зима, и стари и млади, но постојано се на небезбедните градски улици и тротоари и се чини никој не води грижа за нив и нивните потреби во сообраќајот.

 

Време е за велосипедски патеки во Прилеп, време е за вело инфраструктура, градот го заслужува тоа!

 

Стартот како и секогаш е кај споменикот Александар Македонски во 17:30 часот.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи