Орбан во одбрана на Груевски пред унгарските пратеници

Facebook
Twitter
Email
Print

Политичкиот азил на екс премиерот Никола Груевски е меѓу главните теми во унгарскиот парламент. Одговарајќи ја прашања од пратениците, премиерот Виктор Орбан, повтори дека му е благодарен на поранешниот македонски премиер, за затворање на бегалската рута, и кажа дека Груевски бил прогонуван на меѓународно ниво од Сорос.

 

Унгарскиот премиер ја оцени и сегашната ситуација во Македонија, како место каде се случуваат политички игри, а во овие игри, како што кажа, вмешано е и владеењето на правото.

 

Орбан ги негираше информациите дека се сретнал со екс-премиерот на Македонија, Никола Груевски.

 

„Немам време да дишам, а не пак да се сретнам со Никола Груевски“, одговорил вчера унгарскиот премиер Виктор Орбан на прашање во Парламентот.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи