Меј: Ако не биде прифатен договорот со ЕУ, тоа ќе значи поделба и неизвесност

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Британската премиерка, Тереза Меј, оцени дека одлуката на парламентот да не го прифаќа договорот со Европската Унија за излез на Велика Британија значи поделба и неизвесност.

 

„Поделена земја не е земја што напредува“, изјави Меј пред новинарите.

 

Од другата страна, истакнатиот заговорник за брегзитот, Џејкоб Рис Мог, вели дека британската влада, со мрачните предвидувања за последиците од одлуката ЕУ да се напушти без договор, се обидува да ги исплаши луѓето со цел да го прифатат договорот со Брисел.

 

Рис Мог оцени дека постои криза на довербата во британските институции, јавува АП.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи