Утврден текстот на предлог-законот за амнестија – организаторите и насилниците од 27 април ќе одговараат

Facebook
Twitter
Email
Print

Телото за помирување во Собранието по неколкунеделно усогласување го изготви предлог-текстот за селективна амнестија за организираниот напад на Собранието на 27 април минатата година.

 

Зекир Рамчиловиќ, од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ, кој го предводи ова тело рече дека со законот нема да се бара амнестија за „организаторите и насилниците“.

 

„Направена е разлика, најдена е правна формулација за дистинкција меѓу лицата организатори на настаните од 27 април лани, насилниците и за здружување за непријателска дејност со оние кои не организирале и не извршиле насилство. Секое лице опфатено во процесот на ваквата амнестија, откако законот ќе биде изгласан, ќе треба да поднесе барање за амнестија“, рече пратеникот Рамчиловиќ.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи