Експертите од јавните расправи за уставните измени платени по 20.000 денари

Facebook
Twitter
Email
Print

Експертите кои подготвија стручен труд што го презентираа на јавните дебати организирани за нацрт-амандманите на Уставот ќе добијат хонорар во висина од 20 илјади денари.

 

За нив, како што денеска беше соопштено на прес-конференција од страна на владините портпароли, се обезбедени средства.

 

„Владата обезбеди хонорар за експертите кои подготвија стручен труд во рамки на јавните дебати. Износот на тој хонорар е 20 илјади денари. На оние на кои им нарачавме да достават експертиза, односно стручен труд. Тие добија хонорар, а не сите учесници“, појасни владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

 

Секоја јавна расправа траеше околу 90-тина минути, на која присуствуваа по 5 експерти кои ја претставуваа својата експертиза на темата.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи