ВИДЕО – Протест на бранителите во Прилеп за зачувување на идентитетот и името на државата

Бранителите во Прилеп денеска одржаа протест на кој што побараа како што велат итно запирање на обезличувањето на македонскиот народ и македонската држава и уништувањето на македонскиот идентитет. Порачаа дека тие како бранители имале право и должност да знаат што се случува во моментов со Македонија и каде се движи таа. Повикаа на масовни протести за зачувување на името и државата.

 

 

„Бранителите имаат право и должност да ја знаат судбината на Македонија. Овој народ позади мене сите имаат крвавено 2001 година. А денес застануваат бранителите на денешна Македонија, секој искрен човек е бранител на државата. Затоа ги повикуваме сите што искрено ја сакаат Македонија што имаат искрени чувства кон Македонија да излезат и да се придружат на овие големи и масовни протести за одбрана на Македонија и македонскиот идентитет. Ова е само мал знак, сакаме да кажеме дека 2001 година се гинеше и ја одбранивме Македонија. Го зачувавме територијалниот интегритет и суверенитет на Македонија, а денес без капка крв сака да ја продаде Македонија. Протестиираме против обезличувањето на македонскиот народ и македонската држава и уништувањето на македонскиот идентитет“, истакна Гоце Стефановски, бранител.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи