Преку 500 килограми марихуана запленети на Богородица

Facebook
Twitter
Email
Print

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во координирана акција со Министерството за внатрешни работи и Царинската управа заплени над 510 килограми марихуана на граничниот премин Богородица на излез од Македонија. Запленетата марихуана требало да се транспортира до Турција.

 

„ Засега е уапсено и изведено пред судија на претходна постапка едно лице“, рече на денешниот прес во МВР портпаролот Тони Ангеловски.

 

Кесите марихуана, со различна големина и тежина, се најдени по извршен претрес во камион-ладилница марка „Ман“, сопственост на фирма која тој не ја откри. Камионот бил управуван од З. А. (46) од Скопје, кој е уапсен.

„При извршениот претрес во специјално направен бункер во кровот на приколката, пронајдени се 181 полиетиленски пакувања со марихуана, а З.А. е приведен“, рече Ангеловски.

 

Пронајдената дрога, во Македонија влегла од Албанија, а била наменета за нарко-пазарот во Турција. Според првичните информации, станува збор за меѓународна криминална група, во која се вмешани државјани на Македонија, Албанија и Турција.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи