Најубавата јахта на светот пристигна во соседството

„Црн бисер“ е јахтата која важи за најубава во светот, и пристигна во албанскиот приморски град Саранда.

 

Со своите 106 метри, „Црн бисер“ е најголема јахта во светот. Таа е произведен во 2016 година во Холандија за рускиот бизнисмен Олег Бурлаков. Јахтата, која има шест кабини, чини 200 милиони долари.

 

Таа плови под знамето на Исланд, а сега во Саранда пристигнала од Кипар, во турстичка посета, но и за набавка на гориво.

 

Најјужнот албански прморски град Саранда, кого го нарекуваат  албански бисер, станува се поатрактивна дестинација за богатите туристи.

 

На крајот на јули во градот пристигна и најголемата јахта со едра на светот „А“ на рускиот милијардер Андреј Мељниченко. Таа чини 420 милиони евра. Таа е долга 142,8 метри и има три јарболи за едра високи по 90 метри

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи