СДСМ: Младите од ДПМНЕ да ја слушнат снимката за партиските вработувања на Ристески во прилепската болница

Младите од ДПМНЕ-Прилеп да ја слушнат аудио снимката на која се слуша како Петар Ристески им порачува на вработените дека се примени исклучиво по партиски список. 12 годишните бизнис и тендерски интереси на ВМРО-ДПМНЕ од корен го уништија здравствениот систем во државата, ги погазија правата на пациентите, реагираа од ОК СДСМ Прилеп на денешната прес конференција на ОК ВМРО-ДПМНЕ Прилеп.

 

Реакцијата ја пренесуваме во целост.

 

Ги повикуваме младите гласноговорниците на ДПМНЕ – Прилеп наместо да потпаѓаат на манипулациите на екс директорот на прилепската болница, Петар Ристески, да го прашаат заради чии интереси тој и претходната криминална власт пермаменто и системски го уништуваа задравството во Прилеп и во Македонија.

Нека ја слушнат јавно објавената аудио снимка на која лични Петар Ристески им порачува на вработените дека се примени исклучиво по партиски список и дека ако биле способни ќе биле во приватното здравство.

12 годишните бизнис и тендерски интереси на ВМРО-ДПМНЕ од корен го уништија здравствениот систем во државата, ги погазија правата на пациентите, а лекарите масовно ја напуштаа Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ треба да сфати дека времето на договерни тендери во четири очи со кои се уништишуваше здравството, а се богатеше партиската криминалната фамилија, засекогаш заврши и нема да се врати.

Денес Владата предводена од СДСМ и Министерството за здравство го рехабилитираат здравтсвениот систем во интерес на граѓаните и лекарите.

Продолжуваат инвестициите за развој на здравствениот систем. Со Буџетот за 2019 година кој е зголемен за 300 милиони денари, докторите специјалисти добиваат зголемување на платите за 10 отсто, а останатиот медицински персонал добива повисоки плати за 5 отсто.

Владата предводена од СДСМ и Министерството за здравство остануваат посветени на заложбите за градење на модерен, одржлив и ефикасен здравствен систем.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи