ВИДЕО – IPA Прилеп го организираше Националниот полициски турнир во стрелашство со воздушна пушка и пикадо

Полициски службеници од скоро цела Македонија денеска во Прилеп се натпреваруваа на вториот Национален турнир во стрелашство со воздушна пушка и пикадо. Услов за учество на овие натпревари е да си член на IPA Меѓународната полициска асоцијација. Ова единствен ваков национален полициски турнир во Македонија.

 

 

„Целите и принципите се да се унапредат соработката помеѓу полиициските службеници, како во државата, така и во регионот, па и во светот“, истакна Зоран Велкоски, претседател на IPA Прилеп.

 

На натпреварувањето беа присутни 100 полициски службениции, а IPA Македонија брои над 4.000 членови, IPA Прилеп пак 260 членови.

 

„Овој турнир планираме да го надградиме во меѓународен и сите оние победници, односно кои ќе се пласираат на првите 3 места планираме да ги пуштаме на настапи на интернационално ниво“, кажа Дејан Мицкоски, IPA Прилеп.

 

 

 

 

Целта било и другите региони во Македонија да започнат да организираат вакви натпревари.

 

„Планираме да го прошириме турнирот со повеќе активности и други спортски дисциплини за да биде што побогато и дружењето и поголем број на членови во IPA“, истакна Диме Велески, IPA Прилеп.

 

 

 

 

Најдобри засега во стрелаштво биле Битолчани.

 

„Пред се доаѓаме за дружење и забава“, рече Сања Ристевска, IPA Битола.

 

„Минатата година ги освоивме прво, второ и трето место и награда за најдобар IPA регион“, вели Мартина Николовска, IPA Битола.

 

„Ова е еден вид дружење меѓу полициски службеници и во тој вид на дружење има и едно ниво на натпреварувачки карактер што ќе го зголеми тоа ниво на дружење“, изјави Билјана Мантароска, IPA Прилеп.

 

 

 

 

 

Освен забавата и дружбата овие средби придонесуваат и за поголеми размени на искуства помеѓу полицајците од државава.

 

 

 

РЕЗУЛТАТИ ОД ДЕНЕШНИОТ НАТПРЕВАР :

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи