Магла на патиштата низ Македонија – сообраќајот отежнат

Facebook
Twitter
Email
Print

Густата магла го вклучи алармот, поради намалена видливост отежнато се  одвива и патниот и авиосообраќајот.

 

Од АМСМ препорачуваат возење со прилагодена брзина и почитување на сообраќајна сигнализација, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава и на одрони.

 

Поради густата магла намалена е видливоста во Тетово – до 30 метри, патниот правец Неготино- Демир Капија, во Куманово и во  Сарамзалино со видливост од 50 до 100 метри. Од АМСМ информираат дека состојба на граничните премини се одвива со минимално чекање. На осојничавите места коловозите се наместа влажни и поради ниските температури во вечерните и утринските часови има појава на голомразица.

 

Од Управата за Хидрометеоролошки работи смируваат, уште во вечерните часови се очекува разведрување поради силниот ветер, а има најава и за снег.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи