Предновогодишно намалување на цените на горивата

Facebook
Twitter
Email
Print

Регулаторната Комисија за Енергетика предновогодишно барем малку ги израдува возачите – цените на горивата се намалуваат за по половина денар.

 

Во согласност со методологијата која РКЕ ја користи за пресметка на цените, од вечерва на полноќ малопродажните цени на горивата се намалуваат во просек за 1.83%.

 

Цените се намалуваат за по половина денар во однос на досегашните, а тоа значи дека од вечерва на полноќ еден литар ЕУРОСУПЕР-95 ќе чини 61.00 денар, еден литар ЕУРОСУПЕР-98 ќе чини 63.00 денари, а еден литар ЕУРОДИЗЕЛ ќе чини 58.00 денари.

 

Новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ и ќе важат следните две седмици.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи