Новинари кои известуваа од Собранието на 27 април ќе ја тужат државата

Facebook
Twitter
Email
Print

Новинарите кои известуваа од упадот во Собранието на 27 април ќе ја тужат државата, бидејќи не ги заштитила. Најмалку 15 новинари се вклучени во иницијативата, но таа е отворена за сите кои известувале тој ден – сниматели, фоторепортери, но и вработени во законодавниот дом.

 

Тужбата ќе ја покренат по член 166 од од Законот за облигационите односи кој се однесува на „одговорност поради терористички акти, јавни демонстрации и манифестации“.

 

Во граѓанска постапка ќе бараат надомест на штета и утврдување на одговорност на пратениците кои со преземање или непреземање на дејства учествувале во созадавањето на штетата. Судските трошоци сами ќе ги подмируваат, а ќе ги застапува адвокатско друштво.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи