ВИДЕО – 500 деца по 13-ти пат ќе се дружат на Божикниот ручек на „Детската Амбасада За Сите Деца Во Светот“ во Прилеп

Оваа година по 13-ти пат, традиционално, во организација на „Детската Амбасада За Сите Деца Во Светот“ , во хотелот „Кристал Палас“ во Прилеп, со почеток во 12 часот, 500 деца ќе се дружат на свечен Божиќен ручек и ќе го слават Христовото раѓање. Оваа година, по 10-ти пат на оваа прослава „ Детската Амбасада За Сите Деца Во Светот “ го доделува престижното признание за општествена одговорност „Орден за носител на мирот“. Оваа година ова меѓународно признание му го доделуваме на г-дин Живко Мукаетов, генерален директор на А.Д. „Алкалоид“ од Скопје.

 

 

Петстотини деца од целата територија на Република Македонија на заедничка трпеза ќе го прослават Божиќ, денот на Христовото раѓање и на таа заедничка трпеза ќе седнат деца од различни целни групи, како и истакнати деца – членови на Детската Амбасада. Децата се од Прилеп, Скопје, Штип, Тетово, Крушево, Демир Капија, Струмица и од другите градови ширум државава. Исто така, како во нашите програмски задачи и Конвенцијата за правата на децата за еднаквоста на децата, а во интерес на нашето мото „Едно небо за сите деца“ на оваа божиќна трпеза имаме покането и деца од другите верски заедници, од исламската, католичката, еврејската и евангелско-методистичката, кои заедно ќе се дружат и ќе празнуваат. На сите деца ќе им се доделат пакетчиња за слатки сеќавања на Божиќниот ручек, за кои се погрижи градоначалникот на Општина Прилеп, г-дин Илија Јованоски.

 

Божиќниот ручек ќе го благослови неговот високо преосвештенство, митрополит Преспанско-пелагониски и администратор Австралиски и Новозеландски, Господин Петар. За збогатување на свеченоста ќе се погрижат од танц студиото „Зодијак“ од Прилеп и Марија Костока, а како и секој Божиќ, за уште повесела забава на овој Божиќен ручек ќе настапи македонскиот идол Христијан Тодороски.

 

И оваа година, покрај добитникот на Орденот за носител на мирот, ќе има и доделување на „Плакета за пријател на децата“, за кои „Детската Амбасада За Сите Деца Во Светот“ одлучи да ги додели на најзаслужните, а тоа се: А.Д. „Мермерен комбинат“ од Прилеп, ДТГ „Жикол“ од Струмица.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи