Општина Прилеп : Сите вработувања се вршат врз основа на стручните способности и компетенции на кандидатите

Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски, работи исклучиво врз основа на позитивните законски прописи и во заштита на интересите и правата на сите граѓани. Велат во денешната реакција од Општина Прилеп на пресот од ОК на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп.

 

Реакциијата ја пренесуваме во целост.

 

„Имајќи го тоа како императив, Општината поднесе повеќе кривични пријави со основан сомнеж за злоупотреби во работата и со парите на граѓаните, од страна на претходниот градоначалник Марјан Ристески и вработени во локалната самоуправа, коишто беа констатирани и од страна на Државниот завод за ревизија.

 

Прегласни беа реакциите на граѓаните во минатото за „урбаната мафија“ во градот, за мито и корупција во работата на претходната власт, за злоупотреби во процесот на урбанистичките решенија и легализацијата на диво изградените објекти во градот, за кои граѓаните се плашеа да пријават, а кои сега се од интерес на истражните органи на Република Македонија.

 

За разлика од минатите времиња, денес во Општина Прилеп владеат правото и законите, а сите вработувања се вршат врз основа на стручните способности и компетенции на кандидатите и според реалните потреби на локалната самоуправа.

 

Општина Прилеп ги охрабрува сите граѓани, без разлика на партиската или било каква друга припадност, слободно и без двоумење да ги пријават сите нивни сомнежи за аномалии во работата на било кој вработен или именуван функционер во локалната власт“, се вели во реакцијата на Општина Прилеп.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи