ВИДЕО: Супер бабичка – на 102-годишна возраст скокна од 4000 метри, а причината за тоа ќе ве фасцинира

Австралијанката Ирина О’Шеја на возраст од 102 години официјално стана најстариот скајдајвер во светот. Ирина, минатиот викенд скокнала со падобран на височина повеќе од 4000 метри преку небото над Австралија, со една јасна цел: Да собере пари за добротворни цели, а остатокот од нас да изгледаме како еден куп мрзливци во процесот, објавува „ABC News“.

 

Но, оваа авантура на Ирина не и била прво искуство. Оваа супер бабичка, која ја опишале како ноншалантна и храбра, го извела првиот падобрански лет за својот 100 ти роденден и смело се одлучила повторно да го повтори. Само што, овој пат таа постави светски рекорд и ја искористи можноста да и’ се слушне зборот за Здружението за заболувања на моторните функции (Motor Neurone Disease Association) во Јужна Австралија, добротворно истражување на АЛС и други невродегенеративни нарушувања, кои го земале животот на ќерката на О’Шеа.

 

 

„Ирина стана најстар скокач во светот на 102 години и 194 дена и помогна за подигање на свеста кај луѓето и собра пари за MND во Јужна Австралија за да се најде лек за болеста на моторните функции“, напишаа на YouTube, „СА Скајдајвинг”, компанија која го координираше нејзиниот скок.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи