Приведени поранешните министри за земјоделие Спасеновски, Цветков, Димовски и Делев

Facebook
Twitter
Email
Print

Полицијата уапси тројца поранешни министри за земјоделие и еден заменик. Ацо Спасеновски, Михаил Цветков, Љупчо Димовски и  Кристијан Делев се сомничат дека преку низа малверзации во министерството, го оштетиле државниот буџет на државата за речиси милион ипол евра.

 

Тие се обвинети во истрага поврзана со злоупотреба на земјоделска помош и издавање на државно земјоделска помош и издавање на државно земјоделско земјиште.

 

Од Судот велат дека утринава на распит пред судија на претходна постапка се доведени поранешните министри Ацо Спасеновски и Михаил Цветков, како и поранешниот заменик министер Кристијан Делев. Подоцна обезбеден беше и Љупчо Димовски.

 

Јавен обвинител до Судија на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 Скопје достави Предлог за определување мерка притвор за четворицата осомничени.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи