ВИДЕО – Во Крушево се одржува аутдор фестивалот „When in Krusevo – Winter is here“

Годинава на ски терените на Станиќ во Крушево врие како во кошница. Преку викендите и празниците сместувачките капацитетите се исполнети од 80 до 90%. Оваа сезона е една од најуспешните за Крушево. Изобилстото на снег, чистиот воздух и прекрасниот амбиент ги привлекуваат туристите од цела Македонија.

 

 

„Во Крушево сега оваа година добри се условите за скијање, има снег се е во ред“, рече Горан Трајчевски, турист.

 

„Има придвижување, во викендите има доста гости. Мислам дека оваа сезона беше една од најдобрите и со снег и со посетители“, кажа Жан Здравески – Шапе, угостител.

 

За збогатување на туристичката понуда викендов се организираше и аутдор фестивалот „When in Krusevo-Winter is here“ кој вклучува планинарски тури, посета на знаменитости, летање со параглајдер и дегустурање на крушевската кујна.

 

„Целта е претставување на убавиините на Крушево, историските знаменитости и крушевската традиција и храна“, рече Димитар Ангелковски организатор на Фестивалот.

 

Учесниците на фестивалот сепак велат дека треба да се поработи на поголема презентација на Крушево и уредување на терените.

 

„Треба да се направат пешачки патеки, планинарски патеки, да се обележат, да се направат видиковци, да се направат места за одмор и рекреација, да се организираат и рекреативни тури, но и посериозни“, кажа Ѓорѓи Петровски, турист.

 

„Добро е да се прават вакви случувања, како што е овој денес, не само во лето, туку и во зима за да може што е можно повеќе да се даде на интерес за овој дел од Македонија“, истакна Билјана Петровска, турист.

 

Лани за разлика од 2017 година бројот на туристи бил зголемен за 70%.

 

„Во иднина ќе продолжиме да ги привлекуваме туристите со организирање на што е можно повеќе настани од културата, спортот и други манифестации. Организирање на повеќе паркинг простор, затоа што оваа година се бараше место повеќе како за сместување, така и за паркирање“, изјави Томе Христоски, градоначалник на Крушево.

 

Голем број настани како спортски така и културни се најавени преку целата година. Со ова Крушево полека, но сигурно прераснува во туристичка дестинација за 4 сезони.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи