Прилепчаните Маријана Ѓорѓиевска и Владимир Јованоски се искачија на Аконкагва

Прилепчаните Маријана Ѓорѓиевска и Владимир Јованоски се искачија на Аконкагва, највисокиот врв во Јужна Америка кој се наоѓа во Аргентина. Ова втор сумит кој Владимир и Маријана го искачуваат за само една година, по ланското искачување на највисокиот врв во Европа, Елбрус.

 

„На Аконкагва се искачивме вчера ( 15.02.2019 ) во околу 11 часот по локално време. Од камп 3 тргнавме во 2 часот по полноќ. Истиот ден се спуштивме во камп 3 – Колера на 5.970 мнв. Денес околу 12 часот се симнавме во базен камп на 4.300 мнв. Супер се чувствуваме“, вака кратко ни одговорија Маријана и Владимир.

 

Повеќе детали околу искачувањето, како и фотографии очекуваме за брзо. 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи