Во Прилеп одбележани 101 година од раѓањето на Кире Гаврилоски – Јане

Со положување свежо цвеќе пред споменикот на Кире Гаврилоски-Јане на алејата на народните херои и пред спомен плочата на неговата родна куќа, денеска делегации од Општина Прилеп, претставници и ученици од основното училиште „Кире Гаврилоски  – Јане“, одбележаа 101 година од раѓањето на народниот херој. Учениците и наставните од училиштето „Кире Гаврилоски – Јане“, подготвија и кратка пригодна програма, со што го збогатија чествувањето на споменот за патронот на нивното училиште.

 

„Денеска, 22 февруари, 2019 година, прославуваме 101 година од раѓањето на нашиот патрон „Кире Гаврилоски – Јане“. Во таа чест, претставници од Советот на Општина Прилеп, претставници од семејството на Кире Гаврилоски – Јане, ние наставниците и учениците од основото училиште, подготвивме кратка пригодна програма, а секако и положивме цвеќе на Могилата на неподените и на спомен плочата“, истакна директорката на училиштето, Кети Стевананџија.

 

 

 

 

Во врска со плановите и градежните работи, директорката Ставананџија потенцираше дека во ООУ „Кире Гаврилоски – Јане“ постојано се гради и се подобруваат условите, а  дека учениците во континуитет постигнуваат големи успеси, преку голем број на награди.

 

„Реконструкците на горниот кат од училиштето и на санитарните јазли, се целосно завршени. Исто така, неодамна се пофаливме дека добивме машина за темелно чистење на ходиниците, а веќе повторно бараме финансиски средства за долниот спрат, односно за приземјето, со што ќе биди направена целосна реконструкција на училиштето. Она што ни е најважно и она што е нашата цел, е да изградиме фискултурна сала.  Оваа година се надеваме дека ќе влеземе во тие 70 училишта, во кои преку Министерството за образование ќе се направат спортски сали. Документите се целосно подготвени и средени, а во моментот очекуваме одговор“, посочи директорката Стевананџија.

 

 

 

 

Инаку во мај 1944 година во Прилеп Гаврилоски остварил средба со Круме Волнароски и со други делегати, со цел да се создаде фронт за ослободување на Македонија. По средбата Гаврилоски и Волнароски останале во куќата, каде што бил состанокот. Бугарската полиција дознала за средбата и ја опколила куќата. По повиците да се предадат или куќата ќе биде запалена, Гаврилоски и Волнароски решиле да се борат до крај. Волнароски бил погоден на кужниот праг, но Гаврилоски не се предавал и извикувал антифашистички пароли. Куќата била запалена, а Гаврилоски низ пламените пукал кон полицијата. Последниот куршум го чувал за себе. Погинал на 9 мај 1944 година година, а за народен херој на Југославија бил прогласен на 11 октомври 1951 година.

 

За нивната смрт е обвинета и осудена на смрт Вера Ѕвездова, која ги предала Кире Гаврилоски – Јане и Круме Волнароски – Коле на бугарските власти. Смртната пресуда на Воениот суд на Битолската воена област е извршена во пролетта 1945.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи