Патнички авион летал со брзина поголема од звукот

Авион на компанијата „Вирџин Атлантик“ на лет од Лос Анџелес до Лондон достигна брзина од неверојатни 1.289 километри на час во понеделникот навечер, летајќи над Пенсилванија, а со помош на силните ветрови.

 

„Никогаш не сум видел нешто слично во целата моја кариера“, напишал на својот твитер-профил Питер Џејмс, капетанот на патничкиот авион, а пренесе „Вашингтон пост“.

 

Сепак, самиот „дримлајнер“ не летал навистина побрзо од звукот, односно не ја пробил „звучната бариера“, бидејќи бил помогнат од силните ветрови. Вообичаената брзина на авионот „боинг 787-9“ е околу 900 километри на час.

 

Благодарение на помошта од мајката природа, летот пристигнал во Лондон 48 минути порано од предвиденото и летал побрзо од звукот, пренесе вашингтонскиот весник.

 

Минатиот февруари уште еден Boeing 787 достигна брзина од 1.285 км/ч над Атлантикот и стигна од Њујорк до Лондон за нешто повеќе од пет часа.

 

Рекордот во брзина, а воедно и време за прелетување на океанот, го држи авион на Конкорд. Овој легендарен суперсоничен авион во 1996 година постигна брзина од 2.172 км/ч и летот од Њујорк до Лондон го заврши за само 2 часа, 52 минути и 59 секунди.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи