Патник фрлил парички во мотор од авион за среќа

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Патник фрлил неколку монети во моторот од авион на кинеската нискобуџетна авиокомпанија „Лаки Ер“, пред да се качи на летот од Ансинг до Кунминг.

 

Иако фрлањето парички во моторот „за среќа“ е обичај во многу делови на светот, тоа е исклучително опасно, бидејќи монетите може да предизвикуваат сериозна штета, па дури и целосно откажување на моторот.

 

Патникот, идентификуван само како Лу, веќе доби седум дена притвор.

 

Поради „испадот“ на Лу, летот бил откажан, а авиокомпанијата соопшти дека паричките „предизвикале штета од 20.000 долари“, поради одлагањето на летот за 160 патници.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video