Намерно подметнат пожар помеѓу селата Маргари и Зрзе, нов пожар се појави и кај с. Црнилиште

Попладнево голем пожар го зафати регионот помеѓу селата Маргари и Зрзе во Општина Долнени. Командирот на ТППЕ Прилеп, Виктор Стојчески, истакна дека пожарот кој зафатил 30-тина хектари дабова шума е изгаснат, но дека во моментов се појавил нов пожар кај селото Црнилиште, каде исто така се упатени екипи на ТППЕ Прилеп.

 

„Пожарот со сигурност тврдам дека е подметнат и не е настанат природно. Подметнувачите се дрвокрадци“, вели Стојчески.

 

Повеќе детали за пожарите се очекуваат утре.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи