Намерно подметнат пожар помеѓу селата Маргари и Зрзе, нов пожар се појави и кај с. Црнилиште

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Попладнево голем пожар го зафати регионот помеѓу селата Маргари и Зрзе во Општина Долнени. Командирот на ТППЕ Прилеп, Виктор Стојчески, истакна дека пожарот кој зафатил 30-тина хектари дабова шума е изгаснат, но дека во моментов се појавил нов пожар кај селото Црнилиште, каде исто така се упатени екипи на ТППЕ Прилеп.

 

„Пожарот со сигурност тврдам дека е подметнат и не е настанат природно. Подметнувачите се дрвокрадци“, вели Стојчески.

 

Повеќе детали за пожарите се очекуваат утре.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video