ВИДЕО – „Bear–Man“ или „Мечкари“, најновиот документарен филм прилепчанецот Горан Попоски

Во пресрет на 18-тото издание на карневалот „Прочка“ погледнете го најновиот документарен филм „Bear – Man“ или „Мечкари“ на младиот кино аматер и фотограф од Прилеп Горан Попоски. Ова одлично видео ќе ве запознае со „Прилепските мечкари“, нивната историја и традиција. Попоски на доста уникатен и интересен начин ни го претставува преправањето на касапскиот еснаф во Прилеп и како тие се подготовуваат за Прочка.

 

Погледнете го ова интересно видео !

 

 

 

Горан Попоски

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи