ВИДЕО – „Bear–Man“ или „Мечкари“, најновиот документарен филм прилепчанецот Горан Попоски

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Во пресрет на 18-тото издание на карневалот „Прочка“ погледнете го најновиот документарен филм „Bear – Man“ или „Мечкари“ на младиот кино аматер и фотограф од Прилеп Горан Попоски. Ова одлично видео ќе ве запознае со „Прилепските мечкари“, нивната историја и традиција. Попоски на доста уникатен и интересен начин ни го претставува преправањето на касапскиот еснаф во Прилеп и како тие се подготовуваат за Прочка.

 

Погледнете го ова интересно видео !

 

 

 

Горан Попоски

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video