Викендов ќе биде пуштен автопатот Штип-Миладиновци, годинава ќе се вози бесплатно

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Долгоочекуваниот автопат Штип – Миладиновци официјално ќе биде пуштен во тест употреба овој викенд, а официјално ќе биде пуштен по два месеци, велат од Министерството за транспорт и врски.

 

Од Министерството за транспорт и врски и ЈП за државни патишта велат дека новиот автопат е пуштен во пробна употреба, до наредната година ќе бидат изградени и патарините кои што со основниот проект не биле предвидени, па бидејќи треба време за измени и тендери, дотогаш граѓаните ќе возат бесплатно.

 

Миладиновци – Штип почна да се гради пред 5 години, а чини нешто повеќе од 200 милиони евра, пари обезбедени преку кредит од Ексим Банка.

 

Сугарески и Китанов  уверуваат дека капиталните инвестиции оваа година ќе бидат исклучително високи. Очекувањата се до крајот на годинава рехабилитирани да бидат 800 километри патишта од најразлични категории.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video