Езеро или пластика – моќна порака на брегот на Дебарското Езеро

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

„Ленд арт“, насловен „Езеро или пластика“, а посветен на загадувањето со пластични шишиња на Дебарско езеро, е изработен на неговиот брег од страна на ликовниот уметник Адем Сулејманоски.

 

„Секоја година помеѓу 40 и 60 илјади пластични шишиња се слеваат во водите на Дебарското езеро. Овој проблем секогаш е актуелен напролет кога високите водостои на реките и потоците во Дебарско-реканскиот регион носат огромни количини пластичен отпад во езерскиот басен“, велат од незивисната уметничка сцена.

 

Интервенцијата се наоѓа на брегот на Дебарското езеро во близина на селото Косоврасти. „Ленд артот“ е со димензија 8 х 3 метри, и е изработен од камен и мешани материјали.

 

Идејата на овој „ленд арт“ е да укаже на потребата од регулирање на собирањето отпад и намалувањето на езерото кое иако има квалитетна вода сепак е преполно со механички отпад каде доминираат пластичните шишиња и останатиот пловечки пластичен отпад.

 

„Ленд артот“ е дел од серијата ленд артови со еколошка тематика кои авторот ќе ги работи оваа пролет во рамки на проектот „Лeнд арт и креативни акции врз оштетена инфраструктура“, кој е финансиски поддржан од Фондацијата Отворено општество- Македонија.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video