Со касапскиот грав во манастирот „Свети Ѓорѓија“ заврши карневалот „Прочка 2019“

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Со традиционалниот ручек во манастирот „Свети Ѓорѓија“ организиран од страна на „Прилепските мечкари“, заокружено е годинешното 18-то по ред издание на Меѓународниот карневал „Прочка 2019“.

 

На ручекот присуствуваше и градоначалникот Илија Јованоски и претседателот на Совет на општина Прилеп, Миле Талевски. Јованоски нагласи дека „Прилепските мечкари“ ги имаат најголемите заслуги за речиси дведецениската традиција на одржување на карневалот.

 

На ручекот со кој официјално почнуваат велигденските пости, присуствуваа околу 250 гости од Прилеп, меѓу кои и 40 члената група од Бугарија, која годинава беше дел од манифестацијата „Прочка 2019“.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video