ВИДЕО – По повод денот на пролетта утре во Прилеп ќе се одржи акцијата „Еко Прилеп“

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

По повод денот на пролетта утре во Прилеп ќе се одржи акцијата „Еко Прилеп“ со што ќе се одбележи и Денот на екологијата. Утре се планира да се чисти на повеќе места.

 

 

„На Паркот на Револуцијата, каде ќе се изврши засадување и зазеленување. Ќе се чисти и патот кон вештачкото езеро, патот до манастирот Свети Димитрија во близина на селото Селце и ливадите околу него, а ќе чистиме и на повеќе места каде има депонии. Ги повикувам граѓаните, сите правни субјекти и НВО секторот, масовно да се вклучат во оваа акција, за зазеленување и за чистење на Прилеп за да му дадеме нов лик на еколошки и чист град“, истакна Ирена Станковска, дииректор на ЈКП „Комуналец“ Прилеп.

 

Акцијата започнува во 8.00 утре, а сите заинтересирани граѓани кои сакаат да бидат дел од овој еко настан може да се пријават пред 8.00 часот утре во просториите на ЈКП „Комуналец“ во Димо Наредникот.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video