Училиштата „Никола Карев“ од с. Норово и „Кочо Рацин“ од Прилеп имплементираат проект за меѓуетничка интеграција

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Подрачното основно училиште „Никола Карев“ во Норово и ОУ „Кочо Рацин“ од Прилеп ја спроведоа активноста за чистење и рециклирање на отпад во с. Норово дел од проектот за меѓуетничка интеграција на Министерството за образование и наука.

 

Учениците од двете училиште беа вклучени во собирање на отпад од улиците и ова е прв дел од активностите планирани во овој проект.

 

Активностите на двете училишта и самиот проект се поддржани од локалната самоуправа, а градоначалникот на општина Крушево Томе Христоски присуствуваше на спроведување на првата фаза од активностите.

 

„Покрај меѓуетничко интегрирање со најмладите работиме и на решавање на уште еден проблем, а тоа е одржување на хигиената и подигнување на свеста кај младите за важноста од чистата животна средина. Општина Крушево ќе продолжи да го поддржува овој проект и ја нуди целосната соработка на ООУ „Никола Карев“ и ООУ „Кочо Рацин“ од Прилеп кои се вклучени во имплементација на проектот.“, изјави градоначалникот Христоски по спроведувањето на активноста.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video