Глобалното затоплување и топењето на глечерите ги открива телата на настрадани планинари на Монт Еверест

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Безживотните тела на загинатите планинари сè почесто се откриваат под глечерот на Монт Еверест кој започна да се топи како последица од глобалното затоплување.

 

Речиси 300 планинари настрадале во обид да се искачат на тој врв, а се верува дека две третини од телата се уште се покриени со снег.

 

Со почетокот на пролетната сезона на планинарење, телата од кинеската страна на планината се преместуваат на север.

 

„Симнавме тела на некои планинари, кои настрадале во последниве години, но сега се појавуваат постари, кои останале закопани во снегот“, изјави поранешниот претседател на непалското планинарско здружение Анг Черинг Шерпа.

 

Експертите наведуваат дека трошоците на симнување на телата на починатите планинари се меѓу 40.000 и 80.000 долари.

 

Повеќе од 4.800 планинари досега се искачиле на Мон Еверест.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video