Светски ден на лицата со Даунов синдром

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Денеска се одбележува светскиот ден на лицата со Даунов синдром – 21 март.

 

На овој ден луѓето облекуваат шарени чорапи со цел да им дадат поддршка на луѓето кои имаат Даунов синдром. Оние кои носат различни чорапи покажуваат колку е важно да ја прифатиме разликата помеѓу луѓето. Веројатно се прашувате која е симболиката на шарените и различни чорапи.

 

Луѓето со Даунов синдром се навистина весели и ведри личности, а нивната позитивна енергија ги „заразува“ сите околу нив. Поради ова, не само што се носат различни чорапи, туку се носат и чорапи со навистина весели бои.

 

Овој ден прв пат е обележан во Сингапур во 2006-та година, а откриен е во 1866 година од лекарот Џон Ленгдон Даун, поради што подоцна ова генетско хромозомско пореметување е наречено Даунов синдром

 

Францускиот генетичар Жером Лежен, во 1959-та година открил за што всушност станува збор. Тој ги проучувал хромозомите и открил дека на 21-виот пар, наместо два, се наоѓаат три хромозоми. Одовде потекнува идејата овој ден да се слави на 21.03 – 21 пар, 3 хромозоми.

 

Според некои процени, на секои 650 новородени деца, се раѓа едно со Даунов синдром.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video