Ученици и наставници од Романија, Турција, Италија и Португалија ја посетија Општина Прилеп

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

ОУ “Гоце Делчев“ кое е домаќин на ученици и наставници на партнер училиштата од Романија, Турција, Италија и Португалија преку проектот “Социјална инклузија на обесправени ученици“, денеска ја посетија Општина Прилеп.

 

Станува збор за проект кој е дел од програмата на Еразмус+КА2 на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност.

 

“Социјална инклузија на обесправени ученици” има за цел да развие пет методологии и стратегии како што се: соученичко учење, тимска и проектна настава, поддршка на подучувачки активности, развој на индивидуални способности кај децата кои имаат потенцијал во одредени предмети и меѓукултурна соработка на учениците од различни држави.

 

Преку проектот наставниците ќе добијат надградување на вовоспитно – образовниот процес.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video